Prečo by ste nemali 5. marca sedieť doma

Autor: Vanda Šujanová | 10.2.2016 o 10:22 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  1152x

Cestou do školy míňam billboardy, z ktorých sa na mňa usmievajú umelé tváre. Sľubujú mi istoty, národnú hrdosť, ochranu rodiny a dôvody ostať doma žiť a pracovať. 

ČO OČI NEVIDIA..
    Priznám sa, že ma do celkom zarážajúceho veku téma politika úspešne obchádzala. Nebolo potrebné ju riešiť s kamarátmi, do rodinných debát som sa zapojiť nemohla, páni v parlamente pre mňa existovali na úplnom okraji záujmu. S postupným rastom som však vyliezla z detskej škatuľky, začala som viac čítať, pýtať sa, hľadať odpovede sama.
    Neviem, či to prišlo postupne, alebo som sa s tým jedno ráno jednoducho zobudila, ale..
    Už som nemohla niektoré veci nevidieť.

..SRDCE NEBOLÍ
    Každý z nás má nejakú záľubu, ktorá je po priznaní sa okoliu označená za deviáciu. Tá moja je písanie expresívne zafarbených článkov založených na pozorovaní ľudí, v ktorom sa ako laický nadšenec sociológie vyžívam. Však viete, aby bolo o čom písať.
    V tomto období prania špinavého prádla, čiže predvolebného šialenstva, je mojou obľúbenou otázkou samozrejme – Koho ideš voliť? Vždy som bola presvedčená, že sa obklopujem mladými a inteligentnými mozgami, ktorí raz dosiahnu veľké veci práve preto, že myslia inak. Nechýba im kritické myslenie, neveria všetkému, nie sú to žiadne ovečky, ktoré slepo nasledujú svojho spasiteľa do krajiny rovnosti a nerozdielneho blahobytu pre každého z nich. A potom som dostala odpoveď.

TAKŽE TVOJA BABKA VOLIŤ IDE A TY NIE?
    Či už sú ľudia presvedčení sociálni demokrati, pravičiari, národniari alebo veria v politiku založenú na kresťanských hodnotách, viem rovnako dobre zakryť radosť aj zdvíhajúci sa žalúdok. Nebránim sa však rozhorčeniu, keď je odpoveďou Ja nejdem/ Neviem si vybrať/ Aj tak všetci iba kradnú/ Nezaujíma ma to/ Mňa sa to netýka. Predtým, než sa vzdáte svojho práva na tvorenie vašej vlastnej budúcnosti, zamyslite sa. Necháte niekoho cudzieho, aby vám vybral, čo budete jesť na večeru? Nie? Tak prečo necháte iných, aby za vás zvolili systém, v ktorom budete ďalšie štyri roky fungovať?
    Babky demokratky si vždy vyberú príspevky na lieky a vlaky zadarmo pred navýšením rozpočtu do školstva alebo zlepšením podmienok pre malých a stredných podnikateľov. A potom tu vyrastá apatická generácia neveriaca v akúkoľvek zmenu, zmierená s momentálnou situáciou, pretože tá je jediná, ktorú pozná.

AK JE TI TO NAOZAJ JEDNO, NEMÁŠ PRÁVO SA SŤAŽOVAŤ
    Nie je to ťažké. Pozrieť si volebné programy jednotlivých strán. Vyhľadať kauzy s nimi spojené. Zamyslieť sa nad tým, čo už dokázali a akú asi majú perspektívu do budúcnosti. Ak vám vadí jeden politik, netreba s ním zahodiť aj zvyšok kandidátky, presnejšie ďalších 149 ľudí, ktorí vám neležia v žalúdku. A odporúčam zamerať sa na stranu, ktorá má reálnu šancu sa do parlamentu dostať. 
    Nie je ťažké sa 5. marca obliecť, zobrať občiansky a vybrať si svoju budúcnosť. Alebo vyjadriť svoj názor prázdnym lístkom. Obraciam sa hlavne na všetkých mladých ľudí, ktorí už voliť môžu a váhajú - ak necháme za seba rozhodovať iných, nikdy nemôžeme povedať, že sme pre túto krajinu niečo urobili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?